Trzmielina (Euonymus L.) – szkółka roślin okrywowych

Roślina ozdobna. Jest dość często uprawiana, ze względu na swój ładny pokrój, ale przede wszystkim ozdobne liście. Rośnie wolno. Nadaje się na rabaty, gdyż tworzy ładne zestawienia kolorystyczne z innymi roślinami, bywa też używana jako roślina okrywowa, może też rosnąć samotnie na strzyżonym trawniku. Często jest uprawiana w dużych donicach i skrzynkach, zwykle w zestawieniu z innymi roślinami, szczególnie iglakami.

  • Emerald Gaiety – płożący się krzew o wysokości do 25 cm. Ma ciemnozielone liście z białą obwódką. W zacienionych miejscach może się wspinać na podpory.
  • Emerald’n Gold – ma ciemnozielone liście z dużą, żółtą obwódką. Pokrój wyprostowany, wysokość do 50 cm.
  • Sunspot – ma liście z intensywnie żółtym paskiem wzdłuż środka liścia i ciemnozieloną obwódkę. Szczególnie nadaje się jako roślina okrywowa.
  • Coloratus – niski, ścielący się krzew, tworzący kobierce o wys. 0,2-0,3 m. Liście nie opadające na zimę, z żółto złocistym paskiem wzdłuż osi liścia, na zewnątrz lśniąco ciemnozielone.
  • Niska – krzew o płożącym pokroju, do 1 m wysokości. Część gałęzi tego krzewu jest wiotka i pokładając się na ziemi, zakorzenia się w podłożu. Inne pędy są wzniesione do góry. Liście drobne, długości 2-4 cm i szer. 0,4 cm, półzimozielone i przeważnie pozostające na krzewie przez całą zimę. W czasie zimy czerwienieją.